MsZ Bojnice 27.6.2024
Program posledného rokovania poslancov mesta Bojnice zverejnený na úradnej tabuli neobsahoval bod – Vystúpenie obyvateľov mesta.
Na túto skutočnosť na začiatku rokovania upozornil primátora Smatanu poslanec Tám a podal poslanecký návrh na doplnenie programu rokovania o tento bod. Smatanovi poslanci mu však podržali chrbát a tento návrh neodsúhlasili. Ako protest proti konaniu primátora a poslancov, ktorí odmietli zaužívanú prax, poslanci Tám a Hatvínyi opustili rokovaciu miestnosť.
Pred opustením miestnosti sa spustila emotívna debata v ktorej poslanec Ďurica argumentoval, že on, ako i iní kolegovia sa poobedného rokovania z osobných dôvodov nemôžu zúčastniť. Z tohto dôvodu by bolo v rokovacej miestnosti málo poslancov a zastupiteľstvo by nebolo uznášania schopné. Tám podotkol, že sa jedná o riadne rokovanie, ktorého termín je dlhodobo plánovaný a poslanci sa na túto skutočnosť mali pripraviť. Musíme podotknúť, že je nepochopiteľné, že z prítomných 9 poslancov museli byť neodkladne zaneprázdnení minimálne 3 Smatanovi poslanci. Neskôr však vyšlo najavo, že formát, kedy občania verejne otvorenie tvárou v tvár diskutujú s poslancami a primátorom nášmu vedeniu nevyhovuje, nakoľko je v niektorých prípadoch moc konfrontačný a pravdepodobne sa nevedia dostatočne pripraviť na odpovede. Tento formát podľa Ďuricu slúži na vylievanie špiny a negatívnej energie. Bolo povedané, že občania majú možnosť vedenie mesta so svojimi požiadavkami operatívne kontaktovať elektronicky on-line, prostredníctvom „odkazu pre starostu“, prípadne jeho osobnou návštevou na úrade – za zatvorenými dvermi, kedy si pre nich vyhradil pravidelný čas. Tám uviedol, že občania využívajú aj tieto formy komunikácie, avšak nedostávajú adekvátne odpovede.
Smatana poukázal na nedôstojné konanie poslancov, ktorí demonštratívne opustili rokovanie. Uviedol, že poslanci potrebujú na svoju prácu pokoj a títo poslanci tak nerobia. On sa vystúpenia občanov nebojí, ale toto sa začalo zamieňať za verejnú diskusiu a zhromaždenie obyvateľov (týmto asi narážal na početnú účasť obyvateľov na predchádzajúcom zastupiteľstve – nie je asi vhodné, aby sa verejnosť domáhala odprezentovania svojich názorov). Ďalej na svoju obhajobu uviedol, že vedenie plánuje stretnutia s obyvateľmi, kde sa potom môžu vyjadriť. V tejto súvislosti sa údajne povráva o tom, že takýto priebeh rokovania, kedy verejnosť nedostala slovo sa Smatanovi pozdáva, nakoľko priebeh rokovania je plynulý a plánuje tak konať aj v budúcnosti.
Primátor a väčšina poslancov však opomenuli jeden dôležitý faktor. Tým je právo slobody slova a prejavu. Ak je verejnosti toto zamietnuté, je potieraný jeden zo základných pilierov demokracie. A za demokratov sa títo páni pred voľbami pasovali. Tak, ako sľubovali načúvať hlasu verejnosti a viesť s nimi dialóg. Tento s prepáčením „ posersystém“, kedy si môžete povedať čo chcete, ale za zatvorenými dvermi kde vás nikto nepočuje o tom nasvedčuje.
Časy inkvizície, kedy platila len jedna pravda vyhovujúca vrchnosti sú históriou zapadnuté a názoru verejnosti sa netreba obávať. Áno primátor má hodinu pre obyvateľov. Ako to však je, ak chce občan interpelovať niektorého z poslancov. To má ísť za ním domov??? Vedenie mesta by si malo naštudovať rokovací poriadok mesta, ktorý sami schválili, kde je uvedené, že bod vystúpenie obyvateľov mesta je v každom programe MsZ. O jeho prípadnom zrušení hlasujú poslanci nadpolovičnou väčšinou.
V minulosti bolo mnoho háklivých tém (parkovací systém, územný plán, výstavba telocvične), kedy bolo na zastupiteľstve veľa obyvateľov a hustá atmosféra. Doteraz však nikto nemal tú drzosť, obyvateľom zobrať ich právo vyjadriť svoj názor.
Výkon funkcie primátora, ako aj poslanca je niekedy veľmi náročný a ovplyvňuje mnohokrát životy zvolených zástupcov obyvateľov. Nie každý vie tlak verejnej mienky ustáť. Práve preto je potrebné konať v prospech širokej masy obyvateľov. Veď nikto si nepraje, aby sa toto vypätie prejavilo zhoršením fyzického, či psychického zdravia, čo by dokonca mohlo viesť k niektorej zo závislostí.